Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Björkhaga skola om- och tillbyggnad samt ny sporthall
Referensnummer: TFN/2021:00260
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet omfattar fastigheten Björkhaga 3 i Botkyrka kommun. Entreprenaden omfattar om- och tillbyggnation av skola samt ny sporthall med tillhörande miljöbyggnad och förråd samt anläggning och finplanering av skolgård och angöringsytor. Markarbeten i form av grundläggning och ledningsförläggningar från serviser förlagda i tomtgräns in till fastighetsliv ingår i entreprenaden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 410 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola, 45214220 Byggnation av högstadie- och gymnasieskola, 45214230 Byggnation av särskola, 45262700 Ombyggnadsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen