584179-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Luleå: Renoveringsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Öhemmanet 4:2 Stambyte samt kök och badrum
Referensnummer: 72144
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45453100 Renoveringsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
I huvudsak omfattas objektet av följande arbeten:
ROT-renovering av lägenheter.
Renoveringsarbetena i området är fördelade på 7 etapper och omfattar flerbostadshus belägna i fastigheten Öhemmanet 4:2, Gammelstad.
Totalt 21 byggnader med 161 lägenheter.
Etapp 1 avser en gård med 3 byggnader.
Boarea (BOA): ca 1 800 m2
Antal lägenheter: 23 st
Optioner
Etapp 2 till 7 avser en gård med 3 byggnader per etapp.
Objektet är beläget inom fastigheten Öhemmanet 4:2 inom Luleå kommun.
Gatuadress: Mariebergsvägen 51-91, 954 32 Gammelstad
Detaljerade uppgifter redovisas i förfrågningsunderlaget i övrigt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 90 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen