58420-2022 - ResultatSverige-Tyresö: Larmövervakningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Larmtjänster och bevakningstjänster
Referensnummer: 2021/KSUH 0047
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79711000 Larmövervakningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser bevaknings-/ larmcentralstjänster samt kameraövervakning via larmcentral för Tyresö kommun samt extra bevakning för Tyresö bostäder AB. Den huvudsakliga leveransen av bevakningstjänster avser bevakning utförd av väktare med bil, men även väktare stationerad i Tyresö kommunhus efterfrågas.
Vilket anbud som är ekonomiskt mest fördelaktigt kommer i denna upphandling att utvärderas enligt grunden bästa förhållande mellan pris och kvalitet enligt en mervärdesmodell.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79710000 Säkerhetstjänster, 79713000 Vakttjänster, 79714000 Övervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
ALLMÄN ORIENTERING
Tyresö Kommun och Tyresö Bostäder inbjuder Er att lämna anbud avseende Larm och bevakningstjänster enligt förutsättningar och villkor i detta förfrågningsunderlag med bilagor.
Tyresö kommun, med cirka 46 000 invånare, är en storstadsnära kommun med hav och natur inpå knuten. Här finns ett stort utbud av fritidsaktiviteter, skolor, förskolor och service, vilket tillsammans gör Tyresö till en attraktiv ort att bo i, 20 minuter från Stockholm city.
Läs mer om Tyresö på kommunens hemsida www.tyreso.se
Översiktlig omfattning
Denna upphandling avser bevaknings-/ larmcentralstjänster samt kameraövervakning via larmcentral för Tyresö kommun samt extra bevakning för Tyresö bostäder AB, nedan gemensamt benämnd som beställaren.
Den huvudsakliga leveransen av bevakningstjänster avser bevakning utförd av väktare med bil, men även väktare stationerad i Tyresö kommunhus efterfrågas.
Tyresö Bostäder gör i denna upphandling ingest fast eller löpande åtagande utan inkluderas endast som beställare för att vid behov som extraordinära händelser kunna avropa extrabevakning på detta avtal.
Uppskattad omsättning
Idag omsätter kommunen ca 6,4 miljoner kronor/år inom avtalets omfattning. Vi förväntar oss att under avtalsperioden kommer volymen fortsätta öka och på avtalets fyra år omsätta ca 29-32 miljoner. Politiska beslut, omvärldsanalyser, utökning av antal objekt mm kan resultera i förändringar av denna volym så ramavtalets maxtak sätts till 36 miljoner kronor.
Omsättningen är uppskattad baserad på historisk förbrukning och ska endast ses som vägledande då beställaren inte garanterar några volymer i kommande avtal.
Utvärderingsgrund
Beställaren kommer att anta det mest ekonomiskt fördelaktiga anbudet. Vilket anbud som är ekonomiskt mest fördelaktigt kommer i denna upphandling att utvärderas enligt grunden bästa förhållande mellan pris och kvalitet.