58421-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av avfallshantering, Centrala Stockholm
Referensnummer: 2396/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar två områden, Skeppsholmen/Kastellholmen och Riddarholmen/Gamla Stan. B har för avsikt att teckna ett gemensamt avtal för de två områdena.
Entreprenaden är en funktionsentreprenad. Det innebär att det inom entreprenaden förekommer tjänster i form av funktionsåtaganden med acceptanskriterier (funktionskrav).
Se förfrågningsunderlaget för detaljer
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen