584222-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Om- och tillbyggnad av Persboskolan, Skultuna, Västerås
Referensnummer: FN 2021/00350-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Persboskolan i Skultuna byggdes 1957 och var då modell för den nya enhetsskolan som föregick grundskolan. I början på 70-talet kompletterades skolan med fyra fristående längor och 1983 byggdes den nya gymnastiksalen och den gamla gymnastiksalen byggdes då om till matsal och kök. På 90-talet gjordes den sista insatsen med att modernisera lärosalar i samband med att skolan försågs med nytt ventilationssystem.
Lokalerna är anpassade efter 1950-talets pedagogik och är i behov av övergripande modernisering. En modernisering av skolan ska tillmötesgå de byggtekniska krav och flexibilitet som verksamheten är i behov av samt för att bedriva dagens och framtidens pedagogiska krav.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 230 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För att klara av en ökning från 260 elever till ca 380 elever måste befintlig skola byggas ut och byggas om.
Med detta som bakgrund planeras en tillbyggnad på ca 4500 kvm som sammanlänkas med befintlig skolbyggnad.
Befintlig skolbyggnad på ca 1000 kvm planeras att byggas om/renoveras för att möta dagens krav på teknik och pedagogik.
För att inspirera och motivera barn till rörelse, samverkan och utveckling på raster och efter skoltid kommer skolgården att moderniseras och skapa en integrerad miljö med åtkomst till ex idrottsplatsen.
Projektet kommer att genomföras med pågående verksamhet vilket innebär stort fokus på arbetsmiljö för elever och personal, samarbete och logistik.
Nybyggnadsdelar ska certifieras Miljöbyggnad 3.1 nivå Silver och målbilden är att projektet i sin helhet ska genomföras med god hållbarhet med stort fokus på miljö, sunda och i största mån inhemska materialval samt återbruk av material från befintlig skolbyggnad. B har som ambition att nybyggnadsdelar i möjligaste mån ska utföras i trä vad gäller stomme, bjälklag, mm.