584246-2019 - KonkurrensutsättningSverige-JÖNKÖPING: Taxitjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Specialresor med taxi för förskole-, grund- och gymnasiesärskola Jönköping
Referensnummer: 19/286
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget är att planera och transportera elever i förkoleklass och förskola samt grundskola och grund- och gymnasiesärskola med taxi inom Jönköping.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende Specialresor med taxi för förskole-, grund- och gymnasiesärskolan.
Omfattning
Uppdraget är att planera och transportera elever i förskola, grundskola och grund- och gymnasiesärskola med taxi för Jönköpings kommun.
Omfattningen finns specificerad i separat bilaga - Elevunderlag Taxi Jönköping 2019.
Leverantören åläggs att planera specialresorna och de fordon som genomför resor inom paketet.
Leverantören ges möjlighet att samplanera eleverna i turer givet att alla krav på resa respekteras.
Uppdragsgivaren anger om det förekommer några särskilda krav på resa för aktuell elev, till exempel åka ensamt, åka med ledsagare, m.m.
I de fall antagen leverantör inte kan tillgodose särskilda krav på resa för aktuell elev äger beställaren rätt att tillfråga annan leverantör.
Allmänna krav på resan är annars: - Restiden ska inte överstiga 60 min - Väntetiden i anslutning till skolan ska inte överstiga 10 minuter
Leverantören ersätts för antalet elevkilometer beräknat närmaste vägen mellan bostad eller annan angiven plats och skola.
Antal och lokalisering av elever kommer att förändras under avtalstiden. Redovisad omfattning enligt bilagorna "Omfattning av uppdraget" avser skolåret 2018-2019.
Antalet skoldagar per läsår är cirka 178 dagar.