584249-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Forsknings- och utvecklingsnära tjänster
Referensnummer: C 2019-1574
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Om upphandlingen
Syftet med upphandlingen är att Chalmers ges tillgång till unika och värdeadderande tjänster som bidrar till att utveckla Chalmers intressen inom forskningsnära utveckling. Tjänsterna ska stödja Chalmers befintliga och kommande samverkansintensiva miljöer och samverkansformer. Tjänsterna ska vara kompletterande till Chalmers egna resurser avseende kapacitet och kompetens samt möjliggöra flexibilitet över tid. Avrop kan därmed omfatta såväl längre som kortare uppdrag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79421000 Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Chalmers verksamhet genomsyras av ett samverkansintensivt förhållningssätt och våra satsningar på forskning, utbildning och nyttiggörande ska ge avtryck långt utanför vår egen verksamhet. Chalmers har över tid utformat sin organisation och sitt arbetssätt för att främja detta och i utvalda delar behöver detta förstärkas.
Forskning- och utvecklingsnära tjänster innefattar tjänster, inklusive bemanning, som stödjer samverkansintensiva miljöer i linje med Chalmers vetenskapliga profil. Med samverkansintensiva miljöer avses till exempel centrumbildningar, styrkeområden, Knowledge & Innovation Communities (KIC). Exempel på tjänster som innefattas i upphandlingen är ledning och utveckling av samverkansintensiva miljöer, projektledning och till samverkansmiljön relaterade kommunikationstjänster.
Tjänsterna ska erbjudas inom områden kopplade till samverkansmiljöer och samverkansprojekt, forsknings- och utvecklingsnära projekt, innovation- och arbetspaket med hög grad av teknologimognad.