Kommunen genomför en upphandling och inbjuder anbudsgivare att lämna anbud i enlighet med upphandlingsdokumenten.
Målet med upphandlingen är att säkerställa att de boende (brukare) på kommunens tre särskilda boenden i egen regi ska få hjälp där de är när de behöver det. Trygghetslarmssystemet behöver fungera 24/7/365 och ha en beprövad och dokumenterad stabil funktionalitet. Ett väl fungerande trygghetslarmssystem skapar trygghet för såväl de boende som anhöriga och personal.
Uppdraget omfattar:
· Trygghetslarm med tillbehör (kommunen köper produkterna)
· Införandeprojekt
· Service, support och licens (löpande)
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 1,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79711000 Larmövervakningstjänster, 35100000 Nöd- och säkerhetsutrustning, 35121700 Larmsystem, 38822000 Fjärrstyrda larmanordningar, 45312000 Installation av larmsystem och antenner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen