584339-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Kopieringspapper
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontors- och kopieringspapper
Referensnummer: KS 2023-00151
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30197643 Kopieringspapper
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser kontors och kopieringspapper. Målet är att teckna ramavtal med en anbudsgivare som ska kunna erbjuda och tillhandahålla artiklar inom anbudsområdet.
- Kontors- och kopieringspapper
- Färgat papper
- Arkivbeständigt papper
Upphandlande myndigheter: Alvesta kommun, Lessebo kommun, Ljungby kommun, Markaryds kommun, Tingsryds kommun, Uppvidinge kommun, Växjö kommun, Älmhults kommun
Beräknad volym
Ramavtalets uppskattade värde under avtalstiden till 7 900 000 kr. Några garanterade värden ämnas inte.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30197000 Mindre kontorsartiklar, 30197640 Självkopierande eller övrigt kopieringspapper, 30199000 Pappersvaror och övriga föremål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Kontors- och kopieringspapperFärgat papperArkivbeständigt papper
Det uppskattade värdet per år fördelas på deltagande myndigheter enligt nedan:
Kommun, statistik från lev, uppskattat i anmälanAlvesta kommun, 200 000 krLessebo kommun, 93 000 krLjungby kommun, 250 000 krMarkaryds kommun, 150 000 krTingsryds kommun, 162 500 krUppvidinge kommun, 56 000 krVäxjö kommun, 660 000 krVäxjö pastorat, 35 000 krÄlmhults kommun, 375 000 kr