584397-2025 - Planering
Sverige – Eldistribution och tillhörande tjänster – RFI – Elhandel Lidköpings kommun
Förhandsmeddelande som endast används i informationssyfte
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRFI – Elhandel Lidköpings kommun
BeskrivningLidköpings kommun planerar att upphandla en ny elhandelslösning inför avtalsstart den 1 Juli 2026. Nuvarande modell bygger på att kommunen verkar som en egen aktör på elmarknaden, med ett elmäklaravtal och direkthandel på Nordpool samt prissäkring via Nasdaq Commodities. Marknadsvillkoren har förändrats, och kommunen önskar därför undersöka alternativa lösningar inför nästa avtalsperiod. Syftet med denna RFI är att: • Få en bättre förståelse för marknadens erbjudande • Kartlägga potentiella affärsmodeller och prismodeller • Utvärdera möjligheter till förbättrad hantering av balanskostnader • Identifiera lösningar som möjliggör en enklare och mer kostnadseffektiv elhandel • Utgöra underlag inför upphandling som planeras till november 2025
Intern identifierareÄnr 161758
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 09300000 Elektricitet, värme, sol- och kärnenergi, 09310000 Elektricitet, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314200 Energiförvaltning