584486-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Kompletterande byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende byggåtgärder vid försäkringsskador genom MEPS
Referensnummer: FB 2023/1135
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71326000 Kompletterande byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
I huvudsak består kommande uppdrag av byggåtgärder vid försäkringsskador orsakade av vatten- och/eller brand, innefattande:
• Fuktmätning inför avfuktning eller rivning
• Avfuktning i samband med återställning av skador
• Rivning
Offert/kalkylsystemet MEPS tillämpas idag hos AB Familjebostäder och kommer att tillämpas för kommande ramavtal, vilket innebär att entreprenör och samtliga dess underentreprenörer ska tillämpa MEPS som offert/kalkyl i kontraktsarbetena.
• Byggnadsarbeten och återställning (Rör, El, Målning och Plattsättning)
• Övriga tillhörande om- och nybyggnadsarbeten i samband med vatten/brandskador.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster, 71326000 Kompletterande byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen