Detta DIS omfattar projektstyrning av nybyggnations-, om- och tillbyggnadsprojekt gällande flerbostadshus. DIS:et avser projektstyrningsuppdrag i byggprocessens alla skeden, till exempel förstudie, program, projektering, produktion, överlämning och garantiförvaltning.
Uppdragen är även tänkta att stödja Beställarna vid projektstyrning av underhåll och fastighetsförvaltning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71241000 Genomförbarhetsstudie, rådgivning och analys, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71243000 Utkast till planer (system och integration), 71248000 Projektövervakning och dokumentation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen