584511-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Tryckning och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tryckeritjänster
Referensnummer: SR2037
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79800000 Tryckning och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen är en samordnad upphandling med samtliga Public Service bolag. Den dominerande verksamheten är inspelning av radio och tv program. Till dessa produktioner krävs ibland programblad, programtidningar, affischer mm vid kampanjer etc.
För att underlätta för medarbetare som företräder den marknadskommunikativa verksamheten att avropa tryckeritjänster har det beslutats om ett gemensamt ramavtal rörande tryckeritjänster ska upphandlas.
Public Service bolagen kommer benämnas som PS-bolagen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79820000 Trycktjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen