584514-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Lerum: Programvaruutvecklingstjänster för dokumenthantering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
System för dokumentations- och beslutstöd kopplat till digitala elevakter
Referensnummer: KS20.864
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212311 Programvaruutvecklingstjänster för dokumenthantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning och omfattning
Lerums kommun (beställaren) inbjuder intresserade leverantörer till anbudsgivning avseende ett system för dokumentations- och beslutsstöd kopplat till digitala elevakter. Systemet ska stödja huvudman och verksamheter i att hantera information samt dokumentera i olika processer i kommunens förskolor, grundskolor (inklusive förskoleklass), gymnasium, särskolor och vuxenutbildning.
Systemet ska inte stödja elevhälsans medicinska journalförande insatser för skolsköterskor, skolpsykologer, logoped och skolläkare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48311000 Programvara för dokumenthantering, 48311100 Dokumenthanteringssystem, 48810000 Informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar;
Förvaltningsstöd för Lerums kommun från förskola till vuxenutbildning för processer för anmälan, utredning, dokumentation och beslut för till exempel kränkande behandling, stödinsatser i förskola och skola, åtgärdsprogram, olycksfall och tillbud, EHT-möten och rektorsbeslut.
Stöd för att vid behov skapa egna processer.
Stöd för huvudman och rektor att kunna följa de processer som pågår i verksamheterna.
Stöd för rapporter och statistik.
Stöd för integration från befintliga elevregister Procapita, leverantör Tieto Sweden AB och Alvis, leverantör Gotit AB.
Stöd för flerfaktorsautentisering via Lerums kommuns SSO-tjänst.