584535-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Möbler (inkl. kontorsmöbler), inredning, hushållsapparater (exkl. belysning) och rengöringsprodukter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Spol- och Diskdesinfektorer
Referensnummer: RS/572/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39000000 Möbler (inkl. kontorsmöbler), inredning, hushållsapparater (exkl. belysning) och rengöringsprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser spol- och diskdesinfektorer som efter successiva avrop ska levereras till respektive beställande enhet inom Region Jämtland Härjedalen.
Upphandlingen omfattar även installation, igångkörning och validering efter installation, utbildning av användare och tekniker, service, reservdelar och tillbehör till upphandlad utrustning samt serviceavtal efter garantitiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39000000 Möbler (inkl. kontorsmöbler), inredning, hushållsapparater (exkl. belysning) och rengöringsprodukter, 39713100 Diskmaskiner, 42000000 Industrimaskiner, 42900000 Diverse allmänna maskiner och specialmaskiner, 42970000 Delar till diskmaskiner och maskiner för rengöring, påfyllning, paketering eller inslagning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
De Spoldesinfektorer som offereras, ska va både som frontmatade och toppmatade modeller.
De Diskdesinfektorer som offereras, ska va både som enkeldörr och genomräckningsmaskin modeller av typ genomräckning behöver inte finnas i alla efterfrågade storlekar. Leverantören redovisar.