584541-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Kävlinge: Möbler
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Möbler medborgarhus i Kävlinge kommun
Referensnummer: 21/11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39100000 Möbler
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling består av följande anbudsområden som utvärderas var för sig:
Anbudsområde 1 Möbler för arbete
Anbudsområde 2 Arbetsstolar
Anbudsområde 3 Miljömöbler Design
Anbudsområde 4 Miljömöbler Övriga
Anbudsområde 5 Gardiner och draperier
Anbudsområde 6 Belysning
Anbudsområde 7 Biblioteksinredning
Anbudsområde 9 Special
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31520000 Lampor och belysningsarmatur, 31521000 Lampor, 31521200 Golvlampor, 39112000 Stolar, 39113200 Soffor, 39122000 Skåp och bokhyllor, 39122200 Bokhyllor, 39130000 Kontorsmöbler, 39515000 Gardiner, draperier, gardinkappor och rullgardiner, 39516000 Inredningsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområde
Anbudsgivare kan lämna anbud på ett eller flera av anbudsområdena.
Anbudsutvärdering
Kävlinge kommun kommer att anta det ekonomisk mest fördelaktiga anbudet med hänvisning till följande grunder för tilldelning:
Anbudsområde 1-2, 4-7 och 9
Den anbudsgivare som uppfyller samtliga ställda krav och som lämnat lägst anbudspris kommer tilldelas kontrakt.
Anbudsområde 3
Den anbudsgivare som uppfyller samtliga ställda krav och som erhåller lägst jämförelsepris utifrån pris och kvalitet kommer tilldelas kontrakt.
Utvärdering sker enligt följande:
Pris för samtliga positioner inom anbudsområdet
Design för offererade produkter
Design kommer utvärderas utifrån ett helhetsperspektiv där följande parametrar utgör grund för helhetsbedömningen:
Helhet - hur väl produkterna passar tillsammans ur ett helhetsperspektiv, dvs hur väl produkten passar med övriga offererade produkter.
Tidlöshet -produkten skall kunna användas länge och kunna kompletteras.
Originalitet- produkten har en originaldesign som är specifik för just denna produkten.
Hållbarhet - produktens design skall ha en lång livscykel, kunna repareras och återbrukas i flera led.
Form - tilltalande formgivning som förstärker produkten och den upplevda miljön i sin helhet.
Funktion
Teknik
Anbudsgivare som offererar de produkter som anges som referensprodukter kommer tilldelas högsta mervärde i kvalitetsutvärderingen.
Mervärde Design:
3 poäng - Offererade produkter bedöms uppfylla samtliga angivna punkter ovan på ett mycket bra sätt
2 poäng - Offererade produkter bedöms uppfylla de flesta av angivna punkter ovan på ett mycket bra sätt
1 poäng - Offererade produkter bedöms uppfylla samtliga eller de flesta angivna punkter ovan på ett mindre bra eller bra sätt
0 poäng - Kriterierna för 1-3 poäng uppfylls inte.
Följande mervärde ges för Design:
3 poäng - 60 % avdrag på anbudspris
2 poäng - 30 % avdrag på anbudspris
1 poäng - 10 % avdrag på anbudspris
0 poäng - 0 % avdrag på anbudspris
De prisavdrag som finns under punkt 5.1 c gäller inte. Vad som ovan sägs avseende kvalitetsutvärdering är gällande.