58456-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Röntgenapparatur
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Interventionslab till röntgenavdelningen
Referensnummer: RS/246/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33111000 Röntgenapparatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Jämtland Härjedalen har för avsikt att upphandla ett nytt interventionslab till röntgenavdelningen. Utrustningen ska klara endovaskulär behandling av kärlförändringar i bland annat buk, bäcken, ben och armar så som PTA, stent/stentgraftbehandling, EVAR och emboliseringar. Den ska även klara av att utföra undersökningar som myelografier, lever- & gallvägsinterventioner, urologiska interventioner och onkologisk intervention samt pacemakerinläggning. Utrustningen ska fungera som backup för PCI-lab samt klara av kombinerad öppen och endovaskulär (hybrid) kirurgi.
För både patienter och berörd personal är det av stor vikt med låga stråldoser. Systemet bör även ha en god användarvänlighet. Då denna utrustning kommer att vara i drift på sjukhuset under ett flertal år önskas ett system byggt med modern teknologi.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen