584773-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Film- och videoproduktion – Filmproduktion
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Filmproduktion
Beskrivning: Härmed inbjuder Statens kulturråd leverantörer att lämna anbud inom följande områden: A) Dokumentation och livesändning - Filma och/eller livesända verksamhetens evenemang och konferenser och bistå med digital facilitering. B) Inspirationsfilmer - Producera korta och längre filmer som på ett inspirerande sätt illustrerar delar av Kulturrådets verksamhet.
Intern identifierare: ADM 2025/62
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 92111000 Film- och videoproduktion
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Intern identifierare: 1698945-0
Huvudklassificering (cpv): 92110000 Film- och videoproduktion samt tillhörande tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 92111250 Produktion av informationsfilm
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Del A Dokumentation och livesändning
Beskrivning: Härmed inbjuder Statens kulturråd leverantörer att lämna anbud inom följande områden: A) Dokumentation och livesändning - Filma och/eller livesända verksamhetens evenemang och konferenser och bistå med digital facilitering.
Intern identifierare: 1698947-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Del B Inspiraltionsfilm
Beskrivning: Se upphandlingsdokument
Intern identifierare: 1698948-2
Huvudklassificering (cpv): 92111250 Produktion av informationsfilm