Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Metallsängar till förvar
Referensnummer: 3.2.1-2021-18997
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39143111 Sängbottnar
II.1.4.
Kort beskrivning
Migrationsverket avser att upphandla 100 st våningssängar (200 enkelsängar) inklusive montering till nytt förvar i Mölndal. Våningssängar ska kunna vara delbara till enkelsängar och vara fästa till varandra genom ett inre rör med mindre dimension än sängbenen.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39143100 Sovrumsmöbler, 39143110 Sängar och sängkläder samt särskilda hemtextilier
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen