See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Livsmedel till Västerås stad, Stora och små enheter
Beskrivning: Upphandlingen omfattar Ramavtal gällande Livsmedel i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Avtalet avser att omfatta leveranser av kvalitetssäkrade livsmedel till verksamheterna. Västerås stad producerar varje vardag ca 39 500 måltider till barn, unga och äldre inom sina måltidsenheter och köper årligen in livsmedel för ca 100 000 000 kr. Det finns många verksamheter inom kommunen som alla köper in livsmedel. Förutom de största verksamheterna som levererar måltiderna till skolan och äldreomsorgen är det även exempelvis restaurangutbildning, hemkunskap, fritidsgårdar och mindre boenden som alla har behov av inköp av livsmedel.
Föregående meddelande: 440-2023
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Små enheter
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:80002:Lot:1
Optioner:
Beskrivning av alternativen: 24 månader
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Stora enheter
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:80002:Lot:2