584857-2019 - Frivillig förhandsinsynSverige-HERRLJUNGA: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn – Support och underhåll, licenser för GIS-mjukvara
Referensnummer: 191209
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Herrljunga kommun har, efter genomförande av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LOU (2016:1145) 6 kap. 14§ punkt 3 och detta meddelande, för avsikt att ingå avtal ESRI Sverige AB, org nr 556409-4802 avseende licenser, support och underhåll för GIS-programvara samt tillhörande tjänster.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38221000 Geografiska informationssystem (GIS eller motsvarande), 48326000 Kartprogramvara, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen