584876-2020 - ResultatSverige-Stockholm: Programrelaterade tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Digitalt ritningshanterings system
Referensnummer: 2020-00135
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72260000 Programrelaterade tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar ett digitalt ritningsarkiv för arkivering och hantering av digitala ritningar, 3D modeller, laserskannade punktmoln och teknisk dokumentation i fortsättningen kallat ritningsarkiv.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72260000 Programrelaterade tjänster, 72268000 Tillhandahållande av programvara, 72300000 Datatjänster, 72310000 Behandling av data, 72311100 Datakonvertering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen