584967-2020 - ResultatSverige-Lund: Bilparkeringstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Parkeringsbevakning
Referensnummer: V 2020/1786
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98351100 Bilparkeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Lunds universitet upphandlar ramavtal för parkeringsbevakning.
Omfattning
Upphandlingen är indelad i två anbudsområden enligt följande.
A. Område LundB. Område Helsingborg
Anbud kan lämnas för ett eller båda anbudsområdena. Varje anbudsområde utvärderas separat. Samma leverantör kan komma att antas på båda områdena.
Respektive anbudsområde omfattar följande.
Grunduppdrag
Ansvar för parkeringsbevakning av parkeringsplatser på Lunds universitets områden. Anbudsområde Lund omfattar ca 2 200 parkeringsplatser och anbudsområde Helsingborg omfattar ca 112 st. Platser kan tillkomma eller falla bort under avtalstiden.
Utfärdande/avskrivningar av kontrollavgifter
Bevakning av parkeringsautomater samt hålla Lunds universitet löpande underrättad om parkeringsautomaternas driftstatus
Kundtjänst och inkassoverksamhet
Tillkommande tjänster efter avrop
Extra ronderingar
Installation av nya parkeringsautomater
Administrativt stöd vid bortforsling av fordon
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98351110 Tjänster utförda av parkeringsvakter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen