Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elkraft och portföljförvaltning 2020
Referensnummer: 20RS2691
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71314000 Energi och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar fysisk leverans av elkraft, balansansvar, inköp av elcertifikat, administration, fakturering och statistik samt förvaltning av finansiell elkraftportfölj för Region Västernorrland.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 09310000 Elektricitet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen