585077-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Kristinehamn: Webbsideutformningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemutveckling och UX
Referensnummer: 22EV4964
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72413000 Webbsideutformningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Elsäkerhetsverket har i uppdrag att arbeta för hög elsäkerhet och för att elektriska utrustningar inte ska störa varandra (EMC). Vår vision är trygg och störningsfri el.
Elsäkerhetsverket upphandlar förvaltning, support och vidareutveckling av myndighetens webbplatser i Episerver/Optimizely. Uppdraget omfattar konsulttjänster för projektledning, backend- och frontend-utveckling samt UX/UI-design.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser förvaltning, support och vidareutveckling av Elsäkerhetsverkets webbplatser i Episerver/Optimizely från 2023-01-01 till 2024-12-31 med möjlighet till förlängning  två gånger med ett år i taget. Uppdraget omfattar konsulttjänster för projektledning, backend- och frontend-utveckling samt UX/UI-design.
De webbplatser som omfattas av uppdraget är för närvarande:
elsakerhetsverket.seCentralen (intranät)Kopplasäkert.seKollaelföretaget.seÄven en testserver med full kopia av webbplatserna finns tillgänglig. Ansvar för hosting/drift ingår inte.
Uppdraget ska utföras av de konsulter som presenteras i anbudet. Ytterligare konsulter samt byte av konsulter får endast ske efter överenskommelse mellan parterna.