585087-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Kristinehamn: Teknisk besiktning och provning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Provningstjänster LVD
Referensnummer: 22EV4963
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta avtal omfattar ramavtal för provning av produkter som omfattas av Elsäkerhetsverkets marknadskontroll för
elektrisk utrustning enligt elsäkerhetslagen,leksaker enlighet leksakslagen, när det gäller elsäkerhetsaspekter, samtradioutrustning enligt radioutrustningslagen, när det gäller elsäkerhetsaspekter.Resultatet av provningen kommer att utgöra underlag för Elsäkerhetsverkets beslut om att ingripa mot tillhandahållandet av enskild elektrisk materiel.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet avser Elsäkerhetsverkets provningar för den kommande tvååriga avtalsperioden 2023-01-01 till 2024-12-31. Parterna har därefter rätt att efter överenskommelse förlänga avtalet ett år i taget två gånger till 2026-12-31. Elsäkerhetsverket uppskattar behovet av provningstjänster till 150-300 avrop årligen/för avtalsperioden.