585096-2020 - ResultatSverige-Umeå: Hälsovårdstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Provtagning, antikroppar covid-19
Referensnummer: RS 1351-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85100000 Hälsovårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar provtagning för antikroppar för Covd-19 i Region Västerbotten. Tjänsten ska utföras i regionens samtliga 15 kommuner under avtalstiden.
Testning för covid-19 är nödvändigt för att minska smittspridning samt begränsa smittans effekter. Region västerbotten har fått i uppdrag av regeringen att testa befolkningen för antikropar för Covid-19. Uppdraget är tidsbegränsat och regionen saknar resurser att utföra uppdraget i egen regi. Upphandlingen genomförs därför med påskyndat förfarande enligt 11 kap 10 § LOU på grund av tidsbrist.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen