Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Måltidstransporter för vård- och omsorgsförvaltningen
Referensnummer: VOF 359/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar planerade måltidstransporter från tillagningskök till mottagningskök på enheter inom MatOmsorg Helsingborg såsom vårdboenden, träffpunkter och dagverksamheter. Detta innefattar färdiglagad mat (både varm och kyld), livsmedel samt returtransporter av transportkolli mellan tillagnings- och mottagningskök. Vid enstaka tillfällen kan det även förekomma transport av annat gods utan extra kostnad.
Upphandlingen omfattar fyra delområden. Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera områden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 15 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas förhögsta antal delkontrakt: 4
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 4
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 55521200 Måltidsleveranser, 60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 01/03/2023Slut: 28/02/2025
Detta kontrakt kan förlängas: nej
Del nr: 2
Del nr: 3
Del nr: 4