585125-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Datorstöd och rådgivningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
CAD-licenser 2021
Referensnummer: 21/71
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende CAD-licenser.
Omfattning
Upphandlingen avser en licenspartner som agerar som strategiskt rådgivande partner samt är återförsäljare av CAD-licenser.
Beställaren vill uppnå effektiv licenshantering samt kostnadseffektiv licensiering som är anpassad till Beställarens behov.
Information om Beställaren finns på www.jonkoping.se.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72260000 Programrelaterade tjänster, 72266000 Programkonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
CAD-licenser för kommunens behov
Inledning
Allmän info om beställningarBeställarens respektive myndigheter har en utsedd beställare var på detta avtal i dagsläget.
De licenser som vi har på ovanstående avtal framgår av Bilaga 1 Prisfil - CAD-licenser 2021.
Detta avtal ska omfatta succesiva leveranser av licenser samt bevakning av Beställarens licensavtal.
Leverantören ska aktivt agera som en strategisk rådgivande partner och bistå Beställaren med sakkunnighet inom området som omfattas av avtalet. Leverantören ska bland annat ansvara för information om licensmodeller, licensvillkor, priser, support och uppgraderingar.
Leverantören ska förenkla och effektivisera Beställarens hantering av programvaror och säkerställa Beställarens krav på kostnadseffektiv licensiering samt utveckling inom de olika avtalsområdena.
Leverantören ska delta vid möten med Beställaren och ta initiativ till att informera om trender och utveckling på marknaden inom de olika avtalsområdena samt leverera historik och statistik som gäller Beställarens inköp och följa upp aktuella aktiviteter.