2. Förfarande
Förfarande
Titel: Stockholms stadsbibliotek, entreprenad för teknisk upprustning
Beskrivning: Teknisk upprustning och ombyggnad för verksamhetsutveckling av Stockholmsstadsbibliotek. Upphandlingsformen är generalentreprenad, entreprenadform utförandeentreprenad med utökad samverkan.
Intern identifierare: FSK 2024/239
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45262700 Ombyggnadsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45212330 Byggnation av bibliotek, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45315100 Eltekniska installationer, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45343230 Installation av sprinklersystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Stockholms stadsbibliotek, entreprenad för teknisk upprustning