Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Administrationssystem för skola i Östra Göinge kommun samt Höörs kommun
Referensnummer: KS 2022-00823, BUN 2023-00055
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72268000 Tillhandahållande av programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Administrationssystem för skola. Upphandlingen är en samordnad upphandling för Östra Göinge kommun och Höörs kommun där Östra Göinge kommun är den samordnande kommunen. Kommunerna avser teckna avtal var för sig för en tid om tre (3) år med möjlighet till förlängning i sex (6) år, fördelat över tre (3) stycken treårsperioder.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48190000 Programvara för undervisning, 48219300 Programvara för administration, 48332000 Programvara för schemaläggning, 48517000 IT-programvara, 48810000 Informationssystem, 72268000 Tillhandahållande av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen