585330-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Sjukskötersketjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningspersonal sjuksköterskor
Referensnummer: 23/147
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85141200 Sjukskötersketjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Avsikten är att avropa sjuksköterskor för de tillfällen då ordinarie personal inte räcker till, främst under sommarmånaderna. Arbetstiden omfattar både, dag, kväll, natt och helg.
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende bemanningspersonal i form av sjuksköterskor.
Omfattning
Avsikten är att avropa sjuksköterskor för de tillfällen då ordinarie personal inte räcker till, hvudsakligen under sommarmånaderna. Arbetstiden omfattar både, dag, kväll, natt och helg.
I hälso- och sjukvårdsfunktionen finns 12 hälso- och sjukvårdsteam. Ca 450 medarbetare arbetar i funktionen. Av dessa är 250 sjuksköterskor/specialistsjuksköterskor. Hälso- och sjukvårdsteamen är tvärprofessionella och ansvarar för hälso- och sjukvård inom ett geografiskt område. Ansvaret gäller både i särskilt och ordinärt boende inom såväl äldreomsorg som funktionshinderomsorg. Verksamheten bedrivs dygnet runt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85100000 Hälsovårdstjänster, 85141000 Tjänster utförda av vårdpersonal
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I hälso- och sjukvårdsfunktionen finns 12 hälso- och sjukvårdsteam. Ca 450 medarbetare arbetar i funktionen. Av dessa är 250 sjuksköterskor/specialistsjuksköterskor. Hälso- och sjukvårdsteamen är tvärprofessionella och ansvarar för hälso- och sjukvård inom ett geografiskt område. Ansvaret gäller både i särskilt och ordinärt boende inom såväl äldreomsorg som funktionshinderomsorg. Verksamheten bedrivs dygnet runt. Samverkan internt i socialförvaltningen främst med äldreomsorg och funktionshinderomsorg är central. Extern samverkan sker främst med vårdcentraler, sjukhus samt privata utförare av hemtjänst.
Uppskattat värde och takvolym
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 36000000 kronor.
Det uppskattade värdet och eventuella andra angivna kvantiteter i dokumentet är baserat på omsättning av befintliga ramavtal, förväntade kvantiteter och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Några garanterade volymer lämnas inte. Avtalets takvolym är 38 000 000 kronor
Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Beställaren rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet.