585361-2020 - ResultatSverige-Kristianstad: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvätteritjänster för "Tvätt och textil" i Kristianstad
Referensnummer: 2020-O001279
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
"Tvätt och textil" inom Region Skåne ansvarar för tvätt- och textiltjänster för Region Skånes ca 1000 interna kunder. Upphandlingen syftar till att avtala en extern leverantör att utföra vissa av tjänsterna. I uppdraget ingår:
• Tvätt- och efterbehandling
• Sortering av textilier för omtvätt, fläckborttagning, lagning, kassering
• Leverans/avhämtning till/från "Tvätt och textil" i Kristianstad
• Märkning av textilier vid behov
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18110000 Arbetskläder för män, 39500000 Textilvaror, 98311000 Tvättinsamling, 98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen