585384-2021 - ResultatSverige-Lerum: Konsulttjänster för telekommunikation
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för tekniska konsulttjänster, el och teletekniska anläggningar
Referensnummer: KS21.666
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71316000 Konsulttjänster för telekommunikation
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet för tekniska konsulttjänster el- och teletekniska anläggningar tecknas för avrop vid behov för hela eller delar av byggprocessen. Uppdragen avser allt från mindre utredningar till färdiga bygghandlingar av större projekt inom nybyggnad, ombyggnad och tillbyggnad. Konsulten ska kunna utföra kostnadskalkyler och livscykelkostnader. Konsulten ska också kunna utföra entreprenadbesiktningar.
Under de fyra senaste åren har Kommunen avropat konsulttjänster, el- och teletekniska för ca. 0,8 miljoner per år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45315100 Eltekniska installationer, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71314100 Tjänster på elområdet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal tecknas för en tidsperiod av fyra (4) år, villkor enligt AUC.4. Ramavtal kommer att tecknas med minst tre (3) konsultföretag under förutsättning att kvalificerade anbud kommer in (se AUB.52).
Lerums kommun lämnar ingen förpliktelse för volymen av avrop. Under de fyra senaste åren har Kommunen avropat konsulttjänster, el- och teletekniska för ca. 0,8 miljoner per år.