585386-2021 - ResultatSverige-Lerum: Konsulttjänster för säkerhet
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för tekniska konsulttjänster, säkerhetssystem
Referensnummer: KS21.663
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79417000 Konsulttjänster för säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet för tekniska konsulttjänster säkerhetssystem, såsom brand, inbrott, tillträdeskontroll och CCTV, tecknas för avrop vid behov för hela eller delar av byggprocessen. Uppdragen avser allt från mindre utredningar till större projekt inom nybyggnad, ombyggnad och tillbyggnad. Konsulten ska bland annat kunna utföra kostnadskalkyler, projekteringsledning och besiktningar.
Under de fyra senaste åren har Kommunen avropat tekniska konsulttjänster säkerhetssystem för ca. 0,5 miljoner per år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 79710000 Säkerhetstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal tecknas för en tidsperiod av fyra (4) år, villkor enligt AUC.4, med start tidigast 2021-11-01. Ramavtal kommer att tecknas med minst tre (3) konsultföretag under förutsättning att kvalificerade anbud kommer in (se AUB.52).