585461-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Fartyg och båtar – Lättviktsbåt med kapacitet för farledsarbete
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Lättviktsbåt med kapacitet för farledsarbete
Beskrivning: Båten ska primärt användas för bordning vid lotsning, lättare farledsunderhåll och SAR verksamhet. Upphandlingen avser ny eller begagnad båt ,utombordsinstallationer med bensin, diesel, hybrid eller helelektriska lösningar. Båten ska kunna levereras under 2024.
Intern identifierare: 24-04568
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34500000 Fartyg och båtar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Generell del