585538-2022 - ResultatSverige-Jönköping: Utvärderingskonsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utvärderingskonsult till landsbygdsanalysenheten
Referensnummer: 3.1.11-07313/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79419000 Utvärderingskonsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan att lämna anbud
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på utvärderingskonsult till landsbygdsanalysenheten.
Jordbruksverket behöver resursförstärkning för att uppfylla förordningsstyrda krav på utvärdering av landsbygdsprogrammet (LBP), samt den strategiska planen (SP) för den gemensamma jordbrukspolitiken (CAP). Uppdraget avser arbete med utvärderingar av EU:s jordbrukspolitik, kopplat till stöd och ersättningar som ska främja biologisk mångfald och naturresursförvaltning. Se punkt 4.2 för detaljerad beskrivning.
Detta uppdrag bedöms ha en omfattning på upp till 50 % av en årsarbetstid. Uppdraget ska utföras av en person.
Uppgiften om volym är bara en vägledning och kan därför komma att variera under avtalstiden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77100000 Jordbrukstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget
I uppdraget som utvärderingskonsult ingår det att arbeta med utvärderingar av EU:s jordbrukspolitik, inklusive landsbygdsprogrammet, främst kopplat till stöd och ersättningar som ska främja biologisk mångfald och naturresursförvaltning.
Uppdraget ingår bl.a. nedanstående delar:- Bistå med kompetens inom biologisk mångfald i Jordbruksverkets utvärderingsarbete.- Fungera som projektledare för utvärdering i form av Jordbruksverkets kontaktperson för de externa utvärderare som genomför utvärderingar.- Göra analyser av stora datavolymer- Göra kunskapssynteser- Bistå och arbeta med identifiering av lämpliga utvärderingsupplägg- Utforma projektdirektiv- Samverka med medarbetare på Jordbruksverket och Jordbruksverkets rådgivande forskargrupp för utvärderingsfrågor- Generellt bistå med naturvetenskaplig kompetens där behov uppstår.
Uppdraget bedöms ha en omfattning av upp till 50 % av en årsarbetstid.
Vi bedömer att uppdraget till största delen kan utföras på distans. När deltagande på fysiska möten i uppdraget är nödvändiga kommer dessa att avropas enligt punkt 5.4.