585562-2021 - ÄndringSverige-Stockholm: Transporter (utom avfallstransport)
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av persontransporter
Referensnummer: SF 2021/466
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av persontransporter till Stockholms stad.
Stockholms stad servicenämnd inbjuder till anbudsgivning avseende ramavtal gällande persontransporter.
Anbudsgivningen ska ske enligt de förutsättningar som anges i upphandlingsdokument inklusive tillhörande bilagor.
Upphandlingen avser transporter, turbundna resor, främst för personer med någon form av funktionsnedsättning, elever i skolor,
vuxna inom daglig verksamhet och äldre inom dagverksamhet.
Upphandlingen innehåller flera avtalsområden. Anbud får lämnas på ett, flera eller alla avtalsområden. I övrigt se upphandlings-dokumentet.
Avtalsperioden omfattar tiden fr.o.m 2022-08-15
(alternativt då avtal kan tecknas) t.o.m. 2024-08-14
(alternativt två år fr.o.m avtalet tecknas) med möjlighet för staden att förlänga ramavtalet med samma villkor i ett + ett år.