Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service och support på plats för Illumina-utrustning
Referensnummer: V-2021-0402
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50400000 Reparation och underhåll av medicinsk utrustning och precisionsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
KTH driver en storskalig DNA sekvenseringsverksamhet vid SciLifeLab och i denna infrastruktur ingår ett antal avancerade instrument för sekvensering. Instrumenten kräver specifik service och support, ibland med kort varsel (inställelsetid på några timmar) då kostsamma analyser kan vara igång. Syftet med denna upphandling är att teckna avtal för service och support på plats. Upphandlingen sker i samverkan med Uppsala Universitet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
SciLifeLab (www.scilifelab.se) är ett nationellt centrum för storskalig livsvetenskaplig forskning med en avancerad teknologisk infrastruktur. Vid SciLifeLab utförs multidisciplinär forskning baserad på DNA-sekvensering, genexpressionsanalys, proteomik, bioinformatik, biostatistik och systembiologi. Nya tekniker med hög genomströmning (HTP), såsom nästa generations sekvensering (NGS) spelar en nyckelroll i detta arbete.
SciLifeLab vid KTH och Uppsala Universitet innehar ett flertal Illumina-instrument för NGS som kräver specifik support och service, inklusive reservdelar som skyddas av ensamrätt. Syftet med denna upphandling är att teckna avtal för service och support på plats för en period om två år med möjlighet till förlängning i ytterligare två år.
Upphandlingens takvärde är 75 000 000 SEK.