585670-2024 - Planering
Sverige – Byggnader av särskilt historiskt eller arkitektoniskt intresse – Renovering av Riddarholmskyrkans spira och murtorn
Förhandsmeddelande som endast används i informationssyfte
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRenovering av Riddarholmskyrkans spira och murtorn
BeskrivningStatens fastighetsverk har för avsikt att under kvartal fyra 2024 annonsera upphandling om renovering av Riddarholmskyrkans spira och murtorn. Vid upphandlingen tillämpas selektivt förfarande. Den upphandlade entreprenaden är en utförandeentreprenad som utförs av en generalentreprenör enligt AB04. Tiden för genomförandet är planerad mellan åren 2025 och 2028. Se bilaga för mer information.
Intern identifierare3779/24
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45212350 Byggnader av särskilt historiskt eller arkitektoniskt intresse
Ytterligare klassificering (cpv): 42400000 Lyft- och hanteringsutrustning samt delar till sådan utrustning, 43415000 Gjutformar, 44212310 Byggnadsställning, 44470000 Gjutjärnsprodukter, 44910000 Sten för byggnation, 45210000 Byggnadsanläggning, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 45223210 Byggnadsverk av stål, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45262100 Arbete på byggnadsställning, 45262110 Nedmontering av byggnadsställning, 45262120 Uppförande av byggnadsställning, 45262640 Miljömässiga byggnadsförbättringar, 45262660 Asbestsaneringsarbete, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45440000 Målning och glassättning, 45442100 Målning, 45442120 Målning och påstrykning av skyddsöverdrag på konstruktioner