Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Uppgradera affärssystemav AX12 R2 tlll senasta molnbaserad versionen av Dynamic365 samt supporten af systemet
Referensnummer: UH-2021-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
CMP använder sig idag av AX12 R2 som affärssystem. Systemet är nu så gammalt att Microsoft inte längre kommer att underhålla det. Dessutom körs systemet ”on prem” på servrar med gamla operativsystem som inte heller kommer att underhållas framöver. Sammantaget innebär detta mycket stora risker för att något skall gå fel i ett för bolaget affärskritsikt system. CMP avser därför att uppgradera sitt system till den senaste molnbaserad versionen av D365. På detta sätt erhålles dels den moderna versionen av systemet, dels behöver CMP inte ha några egna servrar i drift. CMP minimerar på det sättet sitt risktagande och förbättrar arbetssituationen på ekonomiavdelningen rejält. Grovt uttryckt vill CMP göra samma saker i det uppgraderade systemet som idag görs i det nuvarande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen