585754-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Städning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård Stockholms hamns byggnader i Stockholm och Nynäshamn/Norvik
Referensnummer: SH 2021/759
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en funktionsentreprenad inom lokalvård av Beställarens strategiska byggnader i Stockholm och Nynäshamn/Norvik. Leverantören av entreprenaden ska initiera erforderliga åtgärder och välja arbetsmetod samt frekvens för att uppfylla funktionskraven och de acceptanskriterier som är kopplade till funktionskraven.
I huvudsak gäller uppdraget lokalvård av Beställarens terminalbyggnader för färjetrafik, men även beställarens egna kontor, gemensamma objekt såsom trapphus i uthyrda byggnader och vissa andra objekt som hyrs eller disponeras av tredje part ingår.
Beställarens målsättning är att Leverantören härigenom ska agera för Beställare så att passagerare, hyresgäster och egen personal uppfattar lokalerna på ett trivsamt och positivt sätt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90910000 Städning, 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90911200 Städning av byggnader, 90911300 Fönsterputsning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen