585765-2020 - ÄndringSverige-Nynäshamn: Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skol- och särskoleskjuts
Referensnummer: SUN2020-037
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Skol- och särskoleskjuts inom Nynäshamns kommun.
Inbjudan till upphandling
Upphandling Södertörn bjuder in till anbudsgivning avseende ramavtal för skolskjuts och särskoleskjuts samt övriga persontransporter inom skol- och särskoleverksamheten i Nynäshamns kommun. Avtalet omfattar även verksamhetsresor för barn och elever inom skolverksamheten i syfte att underlätta utbildningsförvaltningens verksamhet. Det kan exempelvis handla om resor att förflytta ett mindre antal elever mellan olika platser där allmänna kommunikationsmedel inte är möjliga. Sådana resor kan vara återkommande under en lägre tid eller ske vid enstaka tillfällen. Beställning sker av respektive skola.
Denna upphandling avser Nynäshamns kommun (nedan kommunen).