585793-2020 - ÄndringSverige-Uppsala: Teknisk provning, analys och konsulttjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kemiska analystjänster
Referensnummer: 20/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
SGU avser att tillsammans med samtliga tjugoen (21) länsstyrelser, med utgångspunkt från svensk vattenförvaltning och miljöövervakning, samordna kemiska analyser av prioriterade ämnen, särskilt förorenande ämnen, miljöstörande ämnen i grundvatten, pesticider, läkemedel samt PFOS/PFAS, i enlighet med EU:s dotterdirektiv 2008/105/EG mm.