585991-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Ambulanstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ambulanshelikoptertjänst
Referensnummer: HSN/393/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85143000 Ambulanstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Jämtland Härjedalen bjuder in till upphandling av ambulanshelikoptertjänst. Uppdraget omfattar att med helikopter på ett tryggt och säkert sätt föra ut vårdpersonal till patient för omhändertagande på hämtningsplats. Transport av sjuka och skadade till/från och mellan sjukvårdsenheter inom och utom länet. I enstaka förekommande fall även Norge. I uppdraget ingår också att tillsammans med Regionen bemanna en vägambulans. Ambulansen med utrustning ägs av Regionen och används i första hand för transporter av patienter mellan Östersunds sjukhus och helikopterbasen men också för olika uppdrag som uppkommer vid icke flygbart väder. Helikopterbesättningen ska utgöras av pilot och HTC anställda av avtalad leverantör samt anestesiläkare anställd av Regionen. Anbud lämnas för en beräknad flygtid på 800 timmar per år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 500 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85143000 Ambulanstjänster, 60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60400000 Flygtransport, 60424000 Uthyrning av utrustning för lufttransport med besättning, 60424120 Uthyrning av helikoptrar med besättning, 60445000 Flygtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen