586028-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Äldreomsorg
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift av vård- och omsorgsboende, hemtjänstverksamhet och dagverksamhet i Falu kommun 2021 - 2
Referensnummer: 2020/162
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311100 Äldreomsorg
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget innebär att för Falu kommuns omvårdnadsnämnds räkning och i enlighet med vad som framgår i upphandlingsdokumenten med tillhörande bilagor ansvara för drift av följande verksamheter enligt SoL i Falu kommun: Vård- och omsorgsboende: Lustigknopp, Hemtjänst: Britsarvet, Dagverksamheter: Lustigknopp, Korsnäs och Slussen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85311100 Äldreomsorg, 85323000 Kommunal hälso- och sjukvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen