58604-2023 - ResultatSverige-Malmö: Hantering av slam
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal omhändertagande av orötat slam
Referensnummer: 22/00916
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513900 Hantering av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal, härefter Avtalet, för omhändertagande av orötat slam från VA
SYDs anläggningar där ordinarie rötkammare inte kan användas. Avtalet ska användas i de
situationer och på de anläggningar då orötat slam uppstår som en bieffekt orsakad av att ordinarie
rötprocess inte fungerar som den ska. Det kan till exempel handla om att rötkammare renoveras och
under tid för renovering måste dessa ställas av och orötat slam uppstår. Detta slam behöver under
tiden omhändertas genom detta Avtal. Mängden slam kan variera stort över tid och är svår att
förutse.
Avtalet ska användas för successiva avrop omhändertagande av orötat slam från VA SYDs
avloppsreningsverk.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90513800 Behandling av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens volym uppskattas till ca 10 000 ton orötat avvattnat slam avtalets första år och
sedan totalt ca 15 000 ton för kommande sju (7) år. I upphandlingsdokumenten uppskattade volymer
kan inte garanteras, utan tjänar endast i orienterande syfte.
VA SYD strävar efter att producera så låga volymer av orötat slam som möjligt, vilket innebär att
volymen under perioder kan komma att bli 0.