2. Förfarande
Förfarande
Titel: Vuxenutbildning
Beskrivning: Upphandlingen avser vuxenutbildning inom skolformerna: Komvux grundläggande nivåKomvux på gymnasial nivåYrkesutbildning inom lokalvård (ingår som en option)Yrkesutbildning för undersköterska (ingår som en option)Höganäs kommun bedriver Komvux som anpassad utbildning, yrkesutbildning inom kockutbildning och köksbiträde samt Svenska för invandrare (SFI) i egen regi. Dessa delar omfattas inte av denna upphandling.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 80000000 Undervisning och utbildning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:127057:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 80500000 Utbildningstjänster
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Option gällande nystart av undersköterskeutbildningen och lokalvårdsutbildningen Framtida nystarter av yrkesutbildningen för undersköterska ingår i denna upphandling som en option. Det innebär att kommunen har rätt, men inte skyldighet, att avropa utbildningen av den vinnande leverantören. Om optionen ska utnyttjas beror på ett politiskt beslut i kommunen och tilldelning av stadsbidrag för yrkesutbildning, vilket även inkluderar möjligheten att utbildningarna framöver kan komma att drivas i kommunens egen regi. Kommunen kommer att meddela leverantören om optionerna ska aktiveras senast 3 månader innan ett eventuellt starttillfälle.