586072-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Farmaceutiska tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedelsförsörjning
Referensnummer: 2020-378
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85149000 Farmaceutiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården har i egenskap av vårdgivare det övergripande ansvaret för läkemedelsförsörjning inom Kriminalvården. Denna upphandlingen avser dosdispenserade läkemedel och läkemedel i originalkartong för Kriminalvårdens häktade och intagna. I tjänsten ingår även försörjning av ett mindre sortiment handelsvaror, nikotinersättningsmedel, retur och destruktion av läkemedel, avtal med akutapotek, extern kvalitetsgranskning samt transport till Kriminalvårdens ca 80 verksamhetsställen..
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33600000 Läkemedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kriminalvården har i egenskap av vårdgivare det övergripande ansvaret för läkemedelsförsörjning inom Kriminalvården. Denna upphandlingen avser dosdispenserade läkemedel och läkemedel i originalkartong för Kriminalvårdens häktade och intagna. I tjänsten ingår även försörjning av ett mindre sortiment handelsvaror, nikotinersättningsmedel, retur och destruktion av läkemedel, avtal med akutapotek, extern kvalitetsgranskning samt transport till Kriminalvårdens ca 80 verksamhetsställen.
Information om upphandlingen
Kriminalvården har i egenskap av vårdgivare det övergripande ansvaret för läkemedelsförsörjning inom Kriminalvården.
Denna upphandling avser distribution av läkemedel, dosdispenserade och i originalförpackning. Läkemedel som inte kan dosdispenseras, kylvaror, nikotinersättningsmedel samt handelsvaror ska också vara möjliga att rekvirera från leverantören. I uppdraget ingår även att hantera returtagning och destruktion av läkemedel, hantering av avvikelser, reklamationer och indragningar, avtal med akutapotek, kundservice samt extern kvalitetsgranskning.
Leverantören ska även genomföra kontroll av säkerhetsmärkning av läkemedelsförpackning enligt EU-kommissionens delegerande förordning 2016/161/EU och hantera alla de aktiviteter som blir aktuella om ett läkemedel upptäcks vara, eller befaras vara, förfalskat.
Leverantören ska utveckla en integration till Kriminalvårdens journalsystem för rekvirering av dosdispenserade läkemedel och även erbjuda ett webbaserat e-handelssystem för rekvirering av läkemedel i originalkartong samt handelsvaror.