586072-2026 - Resultat
Sverige – Motorfordon – Transportfordon 2025 Hela Sverige
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Transportfordon 2025 Hela Sverige
Beskrivning: Upphandlingen omfattar köp av fabriksnya fordon som får köras med B-körkort. Vid avrop ska upphandlande myndigheter ha möjlighet att avropa tillhörande service och fabriksmonterad tillvalsutrustning. Leverantören har under hela ramavtalstiden möjlighet att uppdatera de fordon som omfattas av ramavtalet enligt ramavtalets avsnitt Uppdatering av fordon. Inköpscentralen kommer under ramavtalstiden löpande sammanställa utbudet med de fordon som antas.
Intern identifierare: 10709
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34100000 Motorfordon
Ytterligare klassificering (cpv): 34114400 Minibussar, 34120000 Motorfordon för transport av tio personer eller fler, 34130000 Motorfordon för godstransport, 34131000 Pickupper, 34134100 Lastbilar med flak, 34144900 Elfordon
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000